COMCON ENVI – program k adaptaci měst na změnu klimatu
K největším problémům současného světa patří, jak se vypořádat s následky globální změny klimatu. Planeta země ve své historii prošla i daleko dramatičtějšímu změnami, které několikrát zredukovaly množství fauny i flóry na jejím povrchu tak, že se život na ní začal obnovovat téměř od začátku. Nikdy však k těchto situacích u toho nebylo více než 8 miliard reprezentantů živočišného druhu homo sapiens sapiens.
Projevů změny klimatu je několik. Kromě hurikánů, požárů a změny teploty se změnilo i to, kolik, kdy a v jaké intenzitě přicházejí vodní srážky. Vydatné přívalové srážky střídají dlouhá bezdeštná období a na to není „krajina připravená“. Ke správnému pochopení podstaty věci je potřeba si uvědomit, že tento užívaný popis současné situace – krajina není na nové počasí připravená – je nesmysl. Tímto pojmem se dostává do podvědomí méně informovaného člověka dojem, že je potřeba před změnou klimatu krajinu chránit … a to je omyl.
Planetě Zemi „je jedno“, v jakém stavu je a bude. Krajině „je jedno“, jestli ji přívalové deště zdevastují a sucha z ní udělají poušť. Život na planete se řídí přírodními zákony, nikoli něčí vůlí a to, který živočišný druh přežije, určí jeho životaschopnost.
Teprve správné pochopení podstaty změny klimatu nám umožní správně přistoupit k naší adaptaci na tuto změnu. Je tedy třeba přijmout tento globální jev jako fakt, jako přírodní zákonitost, nebojovat proti němu neefektivními opatřeními, ale adaptovat se postupnými a systémovými kroky, které by měly patřit mezi klíčové priority dnešní doby.
Adaptace na změnu klimatu u nás však zatím mezi priority nepatří a potřebné a systémově cílené finance nejsou tímto směrem investovány. Je to tím, že Česká republika je zatím v závětří tvrdých dopadů následky extrémních počasí. K nám ještě nepřišel déšť, který by za 2 hodiny ve městě způsobil škodu za 1,4 mld. EUR, jako dne 2.7.2011 v Kodani. Nedostatečně řešený stav uvedené problematiky dal tedy podnět ke vzniku nového unikátního programu stavebních výrobků z kompozitního kamene COMCON ENVI podporujících adaptaci měst na změnu klimatu.
Tento směr vznikl na základě výzkumu a znalostí předních specialistů a je výsledkem několikaleté spolupráce nejuznávanější kapacity na uvedenou problematiku Ing. Jiřího Vítka se společností COMING Plus, a.s., zastoupenou Ing. Petrem Krausem, který v počátku rozpoznal důležitost a potenciál tohoto směru zapadajícího svou podstatou do vizionářské koncepce naší společnosti.
Ing. Jiří Vítek a společnost JV Projekt VH s.r.o. patří v Česku k průkopníkům cílevědomé adaptace měst na změnu klimatu. Od roku 2003 usiluje o systémové zavádění toho, čemu dnes říkáme modrozelená infrastruktura, bez které nelze adaptaci měst na změnu klimatu zajistit.
Definice MZI vytvořená pro potřebu OPŽP SFŽP ČR v lednu roku 2022:
Modrozelená infrastruktura (MZI) je soubor na sebe navazujících technických a přírodě blízkých opatření, jimiž se významně zmírňují negativní dopady změny klimatu na urbánní krajinu a poskytují se tak jejím obyvatelům bezpečné a zdravé životní prostředí.
Prioritními úkoly MZI jsou chránit území proti záplavám zadržováním srážkové vody lokálními retencemi a opatřeními proti suchu, kterými se voda předčistí přírodě blízkým způsobem, maximálně se využije pro závlahu přilehlé zeleně, bezpečně se vsákne do podzemí a zbytek se regulovaně odvede do přilehlého recipientu.
MZI je důmyslně propojený systém ekosystémových služeb aplikovaných do stavebnictví, který obcím a městům umožní jejich udržitelný rozvoj a účinnou adaptaci na změnu klimatu.
MZI je ve světě respektovaná, jako nejúčinnější nástroj pro adaptaci měst na změnu klimatu. ČR má v platnosti právní a technické předpisy, které aplikaci MZI ve stavebnictví předepisují v dostatečné měřítku.
Pro správnou aplikaci MZI platí dvě zásady:
- MZI je systém vzájemně propojených opatření;
- kvalitní koncepce se systémovou aplikací MZI nebude funkční, pokud nebudou správně navrženy a provedeny detaily.
Program COMCON ENVI vznikl proto, aby nabídl zcela nový, na současném světovém trhu dosud neexistující, systém plošných i liniových odvodňovacích prvků, které zachycují srážkovou vodu podle principů MZI.
Tato synergická fúze vizionářské vývojové a projekční koncepce Ing. Jiřího Vítka (chráněná užitnými vzory) a pokročilých materiálově-technologických možností v rámci kompozitního inženýrství společnosti COMING Plus, a.s. umožnila vznik výrobně a tvarově složitých vysoce sofistikovaných odvodňovacích prvků s extrémní odolností a dlouhodobou životností, podporujících udržitelný rozvoj.